Hlavní výhodou přírodních izolací oproti syntetickým a minerálním izolantům je především:

1) Akumulace tepla

Jejich schopnost akumulace tepla, která významně přispívá k úspoře nákladů na vytápění. Díky své vysoké měrné tepelné kapacitě dokážou přírodní izolace delší dobu zadržet teplo jdoucí směrem do interiéru, což velmi oceníte v letním období. Dům se nepřehřívá. Velký efekt zaznamenáte zejména v podkrovních místnostech. Odborně se tento jev nazývá „fázový posun prostupu tepla“ – u domů izolovaných přírodními izolacemi je tento fázový posun delší, než u domů izolovaných standardními typy izolací.

2) Difusní otevřenost konstrukce

Další výhodou je, že přírodní izolace jsou difúzně otevřené, dům tedy zdravě dýchá a přirozená vlhkost má šanci být odváděna ven z domu. V domě se nesráží vlhkost a netvoří se plísně.
Vysoká difuzní propustnost pro izolaci znamená, že je prodyšná a snadno odvádí a odvětrává vlhkost. Faktor difuzního odporu naší konopné izolace je μ = 1,5 (resp.3,9 u tvrdé konopné fasádní desky), a u lněné izolace je μ = 2,2 což je parametr velmi propustného materiálu (ve srovnání s polystyrenem, kde μ = 20 až 30). Tato vynikající vlastnost tedy zajistí, že Váš dům skutečně dýchá, stavba je prodyšná. Samozřejmě podmínkou je, aby i ostatní použité materiálybyly difusně otevřené.

3) Schopnost pracovat s vlhkostí

S difúzní otevřeností úzce souvisí schopnost těchto materiálů pracovat s vlhkostí. Izolace dokážou pojmout vlhkost z interiéru a přirozeně ji odvětrat. Nestane se tak, že by při styku s vlhkostí přírodní izolace přestala izolovat, nebo změnila svůj tvar, jako se to stává u běžných izolantů. Naopak, izolace je schopna vlhkost „vydýchat“ a dále plní svou funkci na 100 %. Tato vlastnost je k nezaplacení např. při rekonstrukci starších domů, které mají problém s vlhkostí, ale ocení ji samozřejmě i stavebníci jakýchkoliv srubů, roubenek, dřevostaveb.

4) Tvarová stálost izolace

Izolační rohože jsou tvarově stálé, časem nesesedají a neplstnatí, což se opět nedá říci u některých jiných typů měkkých izolačních vat.
Měkké izolační rohože (lněné, konopné, nebo dřevovláknité) vkládáme do roštů, přičemž je potřeba dbát na to, aby rohože byly cca o 1 – 1,5 cm širší, než je otvor v roštu. Rohože není potřeba v roštech jakkoliv upevňovat, zůstanou bezpečně usazeny a jejich tvarová stálost zajistí maximální izolační efekt. Ani ve svislých stěnách tedy nehrozí, že by se vlivem slehnutí materiálu po čase vytvořila mezera.

5) Zdravé a příznivé klima v domě

Zdravé a příznivé klima v domě – to je přirozený důsledek použití přírodních izolací. Tím, že tyto materiály umí vyrovnávat vlhkost v interiéru, že při jejich výrobě nejsou použity žádné formaldehydy, zaručí zdravé prostředí, a to je v domě, kde trávíme většinu našeho času, to nejdůležitější. Zdraví Vám nepoškodí ani při montáži, naopak není nutné používat žádné ochranné pomůcky, nedrážní pokožku, ani dýchací ústrojí.

6) Zdravotní a ekologická nezávadnost

Přírodní izolace jsou zdravotně a ekologicky nezávadné, jsou vyráběny z obnovitelných zdrojů a chrání nás i životní prostředí. Neobsahují žádné ekologicky závadné látky. Nezpůsobují alergické reakce.


7) Hlodavci a jiní škůdci

Hlodavcům, ani jiným škůdcům zejména technické konopí nechutná, takže se v domě myším nelíbí.
© 2015 iChoice spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by iChoice ipStore.